Pilotażowy program skierowany do dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii.
Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. W 11 specjalistycznych ośrodkach najmłodsi i ich rodziny otrzymają bezpłatnie profesjonalną pomoc psychologiczną.
Wsparcie dzieci i młodzieży uzależnionych cyfrowo
Program to odpowiedź na problem uzależnień cyfrowych wśród dzieci i młodzieży. Zjawisko nasiliło się w czasie pandemii COVID-19. Działania mają wesprzeć uczniów i ich rodziców w walce z uzależnieniami od nowych technologii.
Celem programu jest m.in.:
- ograniczenie negatywnych zachowań związanych z uzależnieniami cyfrowymi,
- zwiększenie wiedzy w tym zakresie,
- poprawa stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Pomocy w ośrodkach będą udzielali:
- psycholodzy,
- psychoterapeuci,
- terapeuci środowiskowi.
Wybrane ośrodki na terenie całego kraju będą realizowały działania terapeutyczne skierowane do uczniów problemowo korzystających z nowych technologii oraz ich rodzin. W placówce będzie można skorzystać z diagnozy i porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej, rodzinnej i grupowej oraz terapii środowiskowej. Jeśli specjaliści uznają, że konieczna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą, przekierują pacjenta do innej placówki. Pomoc jest bezpłatna.
Program pilotażowy trwa od grudnia 2021 do końca czerwca 2023 roku. Szacuje się, że rocznie obejmie ok. 5 tys. osób.
Informację o świadczeniach można uzyskać także pod bezpłatnym numerem infolinii NFZ 800 190 590.
Założenia programu korespondują z przygotowywaną reformą ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Ministerstwo Edukacji i Nauki współpracuje z Ministerstwem Zdrowia w zakresie wdrożenia nowych rozwiązań.
Problem uzależnień cyfrowych
Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z Internetu. Ponad 80 proc. w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Telefonu używa niemal 64 proc. dzieci w wieku 7-9 lat. W grupie 10-12 lat to już prawie 92 proc. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13-15 lat. Powszechny dostęp do nowych technologii i ich nadużywanie może szybko, skutkować uzależnieniem.
Materiały
Informacja dla rodziców – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży
20220426_OŚOPIP_ulotka_dla_rodziców.pdf 0.27MB Informacja dla młodzieży – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży
20220426_OŚOPIP_ulotka_dla_młodzieży.pdf 0.45MB Ulotka – program pilotażowy skierowany do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin
20220426_1_Ulotka_program_pilotażowy_(1).pdf 1.74MB