Pandemia to czas, w którym wielu z nas potrzebuje pomocy i wsparcia. To duża próba, nie tylko naszej siły i odporności, ale i empatii i wrażliwości na drugiego człowieka.
Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami w trudnych chwilach. Jeśli czujemy, że nie dajemy rady, doświadczamy trudnych doświadczeń, czujemy, że nasze życie rodzinne ulega destrukcji, nie wstydźmy się szukać pomocy. Nawet w tym trudnym czasie są instytucje i ludzie, którzy nam jej udzielą.
Jeżeli w swoim środowisku lokalnym dostrzegamy osoby, które sobie nie radzą, spotykają się z trudnościami, związanymi m.in. z przemocą domową, zareagujmy i wskażmy instytucję służące profesjonalną pomocą. Być może ktoś z sąsiedztwa, lub znajomych zmaga się z trudnościami, których nie może pokonać. Bądźmy wsparciem – podpowiedzmy, że są miejsca i specjaliści, którzy pomogą przetrwać nawet najgorszy czas.
Jeżeli jesteś sąsiadem osób krzywdzonych, a więc: słyszysz awantury, krzyki lub stłumione krzyki, płacz dzieci lub nietypowe hałasy. Obserwujesz, że np. sąsiadka ma siniaki (lub nagle zaczęła chodzić w słonecznych okularach albo założyła bluzkę z długimi rękawami a jest lato), możesz pomóc na kilka sposobów.
Możesz:
– porozmawiać z osobą krzywdzoną i powiedzieć jej, że domyślasz się, że w jej domu jest przemoc; zapytać, czego by potrzebowała;
– zaoferować wezwanie policji czy też zaproponować inną pomoc – w zależności od potrzeb osoby krzywdzonej;
– jeżeli jesteś bardziej odważny/a – możesz też porozmawiać z osobą stosującą przemoc, informując ją, że wiesz o przemocy i że przemoc jest przestępstwem;
– jeżeli chcesz pozostać najbardziej neutralny – możesz po prostu wezwać policję, zawiadomić najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej lub zadzwonić do „Niebieskiej Linii” pod numer 801 12 00 02;
– możesz też przekazać numer do „Niebieskiej Linii” osobie krzywdzonej.
Pamiętaj , że osoba krzywdzona może „kryć” sprawcę, ponieważ wstydzi się swojej sytuacji w domu. Może też nie chcieć przyznać się, że doznaje przemocy, gdyż jest zastraszona przez osobę stosującą przemoc, która powtarza na co dzień, że jest do niczego i że nikt jej nie pomoże. Nie zniechęcaj się tym, tylko działaj!
Informację o instytucjach udzielających pomocy oraz infoliniach oferujących wsparcie i rozmowę możemy znaleźć na stronie Ogólnopolskiego Pogotowia na Rzecz Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – http://www.niebieskalinia.info/index.php/699-wykaz-miejsc-pomocowych-oraz-plakat-z-numerami-pomocowymi-dla-osob-doznajacych-przemocy-oraz-dla-swiadkow-przemocy
pod wskazanym linkiem odnajdą Państwo linki do plakatu oraz artykułu z numerami telefonu do poszczególnych infolinii pomocowych.
Na terenie naszej gminy Młodzieszyn wszelkie przypadki m.in. przemocy domowej można zgłaszać pod numerem telefonu tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej w Młodzieszynie , tj. 46 862 41 59 oraz na Posterunek Policji w Młodzieszynie pod numerem telefonu 477055358.