„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, realizowanego ze środków finansowych Funduszu Solidarnościowego.
Gmina Młodzieszyn pozyskała środki finansowe na realizację programu Asystent Osobisty osoby z niepełnosprawnością -edycja 2025.
CEL PROGRAMU:
Celem programu jest zwiększenie szans osób niepełnosprawnych na prowadzenie bardziej niezależnego/ samodzielnego i aktywnego życia. Asystencja osobista jest usługą kierowaną do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym. Z założenia minimum 70% uczestników powinny stanowić osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia w tym osoby które mają niepełnosprawność sprzężoną i trudności związane z mobilnością i komunikacją. Planuje się, że świadczenia usług asystencji osobistej będą ściśle dostosowane do potrzeb danej osoby z niepełnosprawnością, a sama usługa przez nią kierowana. Uczestnicy Programu będą mogli skorzystać z nieodpłatnej pomocy w formie usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, która w szczególności polega na: wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu; wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca; załatwianiu spraw urzędowych; korzystaniu z dóbr kultury; zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej. Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej zapewni wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ ZE WSPARCIA
➢ dzieci od 2 do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
➢ osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub
➢ stopniu umiarkowanym
➢ albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 poz. 44 i 858).
Osoba niepełnosprawna nie może w godzinach realizacji usług asystenta korzystać z usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych oraz innych usług finansowanych z Funduszu Solidarnościowego obejmujących analogiczne wsparcie.
KTO MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ:
Asystentem osobistym osoby niepełnosprawnej może zostać osoba, która:
- posiada dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta, siostra PCK lub za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym
- posiada co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu;
- została wskazana przez uczestnika z wyłączeniem osób będących członkami rodziny, opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem Programu. Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.