Kim jest wasz Człowiek – Plasterek? 

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży udziela wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 r.ż. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dzieci mogą porozmawiać z nami o wszystkim: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole czy emocjach, których doświadczają. Gdy czują się dyskryminowane, kiedy doświadczają przemocy lub są jej świadkiem.

Główne działania: wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży: telefoniczne i mailowe, interwencje ratujące zdrowie lub życie.

„Dzieci dzwonią do nas na chwilę przed podjęciem próby samobójczej, gdy nie widzą sensu życia lub nie mogą znieść samotności. W ciągu 14 lat działania telefonu odebraliśmy ponad 1,3 miliona połączeń od dzieci, które szukają pomocy.
Czasem dzieci są tak skupione na swoich problemach, że nie zauważają nikogo i niczego poza nimi. Mimo, że obok są ludzie – przyjaciele, rodzina, sąsiedzi, nauczyciele. Nie rozmawiają z rodzicami, bo myślą, że mają oni już wystarczająco dużo własnych problemów, więc nie chcą ich obarczać swoimi. Wielokrotnie udają przed rodziną i przyjaciółmi, że wszystko jest OK aż do ostatniej chwili. Nawet jeśli relacja z dzieckiem jest bliska, są sytuacje, w których dzieciom łatwiej jest rozmawiać o problemach z nieznajomymi.
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży uzupełnia istotną lukę w systemie pomocy dzieciom w Polsce. Możliwość anonimowej pomocy w trudnych sytuacjach życiowych ważna jest zawsze, a szczególnie teraz, kiedy pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci w Polsce jest w dramatycznym kryzysie. Codziennie średnio 18 młodych osób dzwoni do nas w związku z myślami samobójczymi czy konkretnymi planami odebrania sobie życia.”
Przypominamy ważne numery telefonów – tam znajdziecie ludzi, którzy pomogą wam w kryzysach emocjonalnych i powiedzą, gdzie możecie szukać pomocy w Waszym miejscu zamieszkania .
Według Światowej Organizacji Zdrowia  na depresję, obecnie cierpi ponad 350 milionów osób.
? Depresja nie jest lenistwem.
? Depresja nie jest wymysłem.
? Depresja nie jest wymówką.
? Depresja nie jest zwróceniem na siebie uwagi.
? Depresja nie jest tylko wtedy, kiedy człowiek płacze, ale również wtedy kiedy się uśmiecha.
? Depresja nie jest przeziębieniem.
? Depresja nie jest oznaką słabości.
Depresja jest śmiertelną chorobą, która może dosięgnąć każdego. Bez względu na płeć, wiek, pochodzenie, status, orientację, przekonania, wyznanie i wykształcenie.
Wspierajmy, nie oceniajmy. ❤️
Bądźmy obok, pokazujmy, że jesteśmy. ❤️
A przede wszystkim REAGUJMY, otwierajmy serca i oczy.
Skip to content