Kim jest wasz Człowiek – Plasterek?
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży udziela wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 r.ż. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dzieci mogą porozmawiać z nami o wszystkim: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole czy emocjach, których doświadczają. Gdy czują się dyskryminowane, kiedy doświadczają przemocy lub są jej świadkiem.
Główne działania: wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży: telefoniczne i mailowe, interwencje ratujące zdrowie lub życie.
„Dzieci dzwonią do nas na chwilę przed podjęciem próby samobójczej, gdy nie widzą sensu życia lub nie mogą znieść samotności. W ciągu 14 lat działania telefonu odebraliśmy ponad 1,3 miliona połączeń od dzieci, które szukają pomocy.
Czasem dzieci są tak skupione na swoich problemach, że nie zauważają nikogo i niczego poza nimi. Mimo, że obok są ludzie – przyjaciele, rodzina, sąsiedzi, nauczyciele. Nie rozmawiają z rodzicami, bo myślą, że mają oni już wystarczająco dużo własnych problemów, więc nie chcą ich obarczać swoimi. Wielokrotnie udają przed rodziną i przyjaciółmi, że wszystko jest OK aż do ostatniej chwili. Nawet jeśli relacja z dzieckiem jest bliska, są sytuacje, w których dzieciom łatwiej jest rozmawiać o problemach z nieznajomymi.
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży uzupełnia istotną lukę w systemie pomocy dzieciom w Polsce. Możliwość anonimowej pomocy w trudnych sytuacjach życiowych ważna jest zawsze, a szczególnie teraz, kiedy pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci w Polsce jest w dramatycznym kryzysie. Codziennie średnio 18 młodych osób dzwoni do nas w związku z myślami samobójczymi czy konkretnymi planami odebrania sobie życia.”
Przypominamy ważne numery telefonów – tam znajdziecie ludzi, którzy pomogą wam w kryzysach emocjonalnych i powiedzą, gdzie możecie szukać pomocy w Waszym miejscu zamieszkania .
Według Światowej Organizacji Zdrowia na depresję, obecnie cierpi ponad 350 milionów osób.
Depresja nie jest lenistwem.
Depresja nie jest wymysłem.
Depresja nie jest wymówką.
Depresja nie jest zwróceniem na siebie uwagi.
Depresja nie jest tylko wtedy, kiedy człowiek płacze, ale również wtedy kiedy się uśmiecha.
Depresja nie jest przeziębieniem.
Depresja nie jest oznaką słabości.
Depresja jest śmiertelną chorobą, która może dosięgnąć każdego. Bez względu na płeć, wiek, pochodzenie, status, orientację, przekonania, wyznanie i wykształcenie.
Wspierajmy, nie oceniajmy.
Bądźmy obok, pokazujmy, że jesteśmy.
A przede wszystkim REAGUJMY, otwierajmy serca i oczy.